Atatürk Eğitim FakültesiSosyal Bilgiler Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Genel Bilgiler

Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı, Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü'ne bağlı olarak, 1998 - 1999 Öğretim Yılında faaliyete başlamıştır. 2016 yılında eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü kurulmuş ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı'da bu bölüme bağlanmıştır. Eğitim süresi dört senedir.

Ana bilim dalının kuruluş amacı, ilköğretim okullarının ikinci kademesine (5-8) sosyal bilgiler öğretmeni yetiştirmektir. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programından mezun olanlar, bu kademedeki sosyal bilgiler derslerinden başka, sosyal bilgiler öğretiminin kapsamına giren Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi ile Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük gibi dersleri de vermektedir.

Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı, 1998 - 1999 Öğretim Yılından itibaren, her öğretim yılında 100 öğrenci almaktadır. İlk mezunlarını 2001 - 2002 Öğretim Yılı sonunda vermiştir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı “yüksek lisans” ve “doktora” programlarını da yürütmektedir

Ana Bilim Dalı Tanıtım Broşürüne Ulaşmak için Lütfen Tıklayınız

Bölüm hakkında detaylı bilgi ve ECTS kredilerini Türkçe olarak buradan bulabilirsiniz.

 

Ana Bilim Dalı  Başkanı

Prof. Dr. Ali YILMAZ (2013-?)

 

 

Ana Bilim Dalı Eski Başkanları

Prof. Dr. Cemil ÖZTÜRK (1998-2009)


Prof. Dr. Hamza AKENGİN (2009-2013)

Ana Bilim Dalı Öğrenci Temsilsici

Bu sayfa Sosyal Bilgiler Öğretmenliği tarafından en son 21.12.2017 09:56:45 tarihinde güncellenmiştir.